Czy sposób oddychania podczas ćwiczeń może chronić serce sportowców?
Według badań prof. George’a Dallama, profesora nauk o zdrowiu i ruchu człowieka na Uniwersytecie Stanowym Kolorado, oddychanie przez nos może osłabić skutki wywołanego wysiłkiem skurczu naczyń mięśnia sercowego i niedokrwienia wywołanego oddychaniem przez usta. Może to być jeden z mechanizmów prowadzących do zwłóknienia mięśnia sercowego i arytmii u sportowców wytrzymałościowych, nawet jeśli nie mają oni chorób sercowo-naczyniowych.
Dlaczego Oddychanie przez nos jest tak ważne?
Sportowcy wytrzymałościowi często narażają swój organizm na ogromne obciążenia. Jak pokazują badania, sposób oddychania może mieć istotny wpływ na zdrowie serca.
🔹 Oddychanie przez usta podczas intensywnego wysiłku może prowadzić do hiperwentylacji, co skutkuje obniżeniem poziomu dwutlenku węgla we krwi. To z kolei powoduje skurcz naczyń krwionośnych, zmniejszony przepływ krwi do serca i jego niedokrwienie. W dłuższej perspektywie zwiększa to ryzyko arytmii i uszkodzeń mięśnia sercowego.
🔹 Oddychanie przez nos stabilizuje rytm serca, poprawia krążenie i dotlenienie organizmu, a także może chronić przed przeciążeniem mięśnia sercowego. Wyższy poziom dwutlenku węgla we krwi działa jako naturalny środek rozszerzający naczynia krwionośne, poprawiając perfuzję mięśnia sercowego nawet podczas intensywnych ćwiczeń.
Przyszłość badań nad oddychaniem
Naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na wpływ oddychania przez nos na zdrowie sportowców. Potrzebne są dalsze badania nad procesami adaptacyjnymi, które pomogą sportowcom skutecznie wdrożyć tę metodę oraz nad wpływem różnych wzorców oddechowych (nosowego vs. ustno-nosowego) na zdrowie serca.
Podsumowanie
Oddychanie przez nos to nie tylko sposób na poprawę wydolności, ale również realna ochrona serca przed przeciążeniem wynikającym z intensywnych treningów. Jeśli jesteś sportowcem wytrzymałościowym, warto spróbować wprowadzić świadome oddychanie przez nos do swojego treningu – Twoje serce może Ci za to podziękować!